mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wykonawcy

Jizel's Band (Białoruś)

sobota, 14 grudnia, godz. 24.00

Jizel's Band
Trio z Mińska powstało w końcu 1999 roku. Od tego czasu zespół dał ponad sto koncertów w najróżniejszych miejscach, od kawiarni artystycznych poczynając, a kończąc na dużych imprezach pod odkrytym niebem. W listopadzie 2000 roku nagrali swój debiutancki album "Antinavarot", obecnie pracują nad drugim albumem, który powinien ukazać się pod koniec bieżącego roku.

Ich twórczość to przede wszystkim akustyczna muzyka instrumentalna, skomponowana przez nich samych w oparciu o tradycje muzyczne narodów słowiańskich. Jak sami przyznają, najważniejsze są dla nich instrumenty, bo to właśnie dzięki nim grupa powstała. "Pozbieraliśmy stare instrumenty, spróbowaliśmy na nich zagrać, by posłuchać jak brzmią razem. Spodobało się..." Domrę-kontrabas Sasza znalazł przypadkiem w piwnicach starego domu w Mińsku i postanowił przywrócić ją do życia. Okazało się, że ma ponad pięćdziesiąt lat i jest rzeczywiście bardzo rzadkim instrumentem. Gitarę Andriej zmajsterkował własnoręcznie. Za bandurą - ukraińskim narodowym instrumentem - specjalnie jeździli do Kijowa. Perkusję też zwozili z różnych miast. W rezultacie powstała dość niecodzienna mieszanka instrumentów, która właśnie stanowi o niepowtarzalnym brzmieniu zespołu Jizel's Band.

http://graffiti.avilink.net/jizels/

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook