mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Wystawa malarstwa Rene Hugo Arceo "Nowe Ekspresje - antyczne korzenie" (Meksyk)

Wystawa malarstwa Rene Hugo Arceo
Wystawa malarstwa Rene Hugo Arceo
Wystawa malarstwa Rene Hugo Arceo
Wystawa malarstwa Rene Hugo Arceo

sobota, 14 grudnia 2002, godz. 18.00

Artysta urodzony i wychowany w Meksyku od 1979 roku mieszka w Chicago, gdzie uczęszczał do jednej z tamtejszych wyższych uczelni artystycznych. Od 17 lat wystawia swoje prace na ekspozycjach solowych i grupowych w Stanach Zjednoczonych i Meksyku, ostatnio także w Polsce (Galeria Zamojska Sztuki Współczesnej, 2002). Członek wielu organizacji stowarzyszających artystów meksykańskich i amerykańskich, uhonorowany licznymi nagrodami i stypendiami.

Na twórczość Rene Hugo Arceo duży wpływ miały tradycje meksykańskiej grafiki (głównie prace Alfredo Zalce i Leopoldo Mandeza) oraz ruchy społeczne i artystyczne w latach 1930-40 w Meksyku, które wykreowały modernistyczny nurt sztuki meksykańskiej będący w dialogu z europejskimi tradycjami.Obraz z wystawy: Nowe ekspresje - antyczne korzenie W przeciwieństwie do wielkich malarzy meksykańskich Arceo odrzuca polityczne zaangażowanie sztuki i skupia się raczej na problemach tożsamości metysa, próbującego odnaleźć swe indiańskie korzenie w nowej dla niego rzeczywistości Ameryki Północnej.

W malarstwie Arceo można wyróżnić dwa nurty. Obraz z wystawy: Nowe ekspresje - antyczne korzeniePierwszy ujawnia się w jego obrazach masek i duchów i nawiązuje do prekolumbijskich wierzeń o magicznym życiu duchów. Drugi nurt to naturalistyczne sceny z życia rolników, robotników i reformatorów społecznych oraz obrazy kobiet. Oba nurty mieszają się w obrazach calaveras - kościotrupów, obrazujących typowe dla sztuki meksykańskiej humorystyczne podejście do śmierci. Wiele grafik Arceo ma postać sztuki folklorystycznej z elementami kubizmu i ekspresjonizmu abstrakcyjnego.

Dzieła wystawiane w Polsce to kolekcja różnych prac i różnych form artystycznych (grafika, linoryt, kolaż, akwarela, akryl). Obrazy przedstawiają kombinacje spontanicznych abstrakcji i metaforycznych fantazji, stylizowane figury podkreślają formę i kolor. Inspirowane świadomymi i podświadomymi doświadczeniami są unikalnym opisem zbieżności mistyki i realizmu.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook