mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Warsztaty tańców polskich (Sielska Kapela Weselna)

sobota, 14 grudnia 2002, godz. 16.00

Grupa rodem z Mazur, ale prezentuje folklor muzyczny wielu regionów Polski. Grają razem od 2000 roku, wcześniej grywali na wiejskich weselach i zabawach (Robert), muzykowali z mazurskim zespołem "Teatru Wiejskiego Węgajty" (Ewa). Razem z innymi muzykami z założonej w Szczytnie Sielskiej Kapeli Weselnej penetrują XVIII i XIX-wieczne rękopisy, przesłuchują stare nagrania i rekonstruują zakurzone melodie ludowe, znajdując w nich piękno, mądrość i kunszt warsztatu muzycznego. Aby ocalić od zapomnienia muzyczną spuściznę polskiej wsi prowadzą zajęcia warsztatowe z dziećmi i młodzieżą.

Pierwszy poważniejszy występ zespołu to udział w Ogólnopolskim Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Będzinie w styczniu 2001 roku. Na festiwalu "Nowa Tradycja'2001" Sielska Kapela Weselna została uhonorowana Nagrodą Specjalną Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "za najbliższe tradycji opracowanie polskiej muzyki ludowej". To właśnie ich występ wywołał po raz pierwszy dyskusję o granicy między muzyką ludową a muzyką folk. W ubiegłorocznym sanockim EuroFolku na Pograniczach zespół zajął III miejsce, wystąpił również w konkursie Scena Otwarta "Mikołajek Folkowych'2001". W marcu 2002 roku wydali swoją pierwszą płytę "Na noge", będącą zapisem muzycznej sesji-hulanki w skansenie w Olsztynku.

W swoich aranżacjach wykorzystują stare, unikalne instrumenty, jak cymbały czy harmonia pedałowa, na której przygrywa muzykant kurpiowski z krwi i kości, pan Stanisław Młynarski (który niestety w Lublinie nie wystąpi) oraz tradycyjne basy, bęben i skrzypce. Jak przystało na prawdziwą wiejską kapelę grają bardzo żywiołowo i spontanicznie, szczerze, od serca. Swoją muzyką przywołują atmosferę dawnych weselisk - radosnych, prostych, szczęśliwych.

Sami o swoim graniu mówią: "...Próbujemy połączyć nasz szacunek dla tradycji wiejskiego muzykowania, pojmowanej przez nas jako pewne przesłanie, swego rodzaju list międzypokoleniowy zawierający w swej treści całą mądrość i prawdę życiową z naszym widzeniem świata".

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook