mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

warsztaty tańców huculskich (Roman Kumłyk)

sobota, 14 grudnia 2002, godz. 14.00

Samouk, wirtuoz instrumentów karpackich, przede wszystkim skrzypiec, a także huculskich instrumentów dętych (dwojnica, sopiłka, telenka, dudy), tancerz, niezrównany gawędziarz. Jest nauczycielem muzyki w ognisku muzycznym w Werchowynie (Żabie) - u stóp CZarnohory, prowadzi też lekcje indywidualne. Doskonały animator, z łatwością przekazuje swą wiedzę dużej liczbie osób - prowadzone przez niego warsztaty tańców huculskich (np. podczas "Mikołajek folkowych" czy Spotkań Artystycznych "Muzyka z Jawornika") cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród amatorów tańca ludowego. Potrafi na poczekaniu stworzyć kapelę huculską.

Jest założycielem i liderem zespołu "Czeremosz", z którym koncertuje w kraju i za granicą. Wydał dwa albumy - kasetę "Huculskie muzyki" (1996), której współproducentem była Orkiestra św. Mikołaja oraz płytę "Czeremosz" (2001). Uczestniczy też w żywej tradycji huculskiej jako muzyk weselny. W swoim domu, gdzie chętnie wszystkich gości, zgromadził wiele eksponatów ludowej sztuki huculskiej, założył też prywatne muzeum. Jest "kopalnią wiedzy" o kulturze Hucułów. Wielokrotnie występował w Polsce, współpracując m.in. z Radiowym Centrum Kultury Ludowej, Ośrodkiem Praktyk Teatralnych "Gardzienice", Filharmonią Warszawską i Filharmonią Lubelską, Orkiestrą św. Mikołaja i zespołem "Werchowyna".

Oprócz występu jak gwiazda piątkowego wieczoru, Roman Kumłyk poprowadzi warsztaty tańców huculskich w sobotę (14.12) o godz. 16.00 i w niedzielę (15.12) o godz. 14.00. Warsztaty odbędą się w hallu ACK Chatka Żaka (pierwsze piętro).

«« wróćLogo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook