mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Scena Otwarta

Koncert o charakterze konkursowym "Scena Otwarta" to jedyna tego typu konsekwentnie organizowana prezentacja w Polsce. Jej celem jest stworzenie szansy zaistnienia przed szerszą publicznością młodym i debiutującym zespołom folkowym. Występ na Mikołajkowej scenie bardzo często staje się dla takich zespołów impulsem do dalszego rozwoju: zostają zauważane przez organizatorów innych festiwali, wydają płyty i wypływają na głębokie wody folkowej kariery.

Kryteria oceny, jakimi kierują się jurorzy przy wyborze najlepszego zespołu wśród startujących w konkursie młodych artystów, nie są szczegółowo sprecyzowane. Zwraca się uwagę przede wszystkim na oryginalność i wartość repertuaru oraz stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów.

W tym roku po raz pierwszy została ufundowana specjalna nagroda dla zespołu, którego wykonania są najbliższe autentycznym.


Regulamin konkursu "Scena Otwarta"

Jury:

* Jan Adamowski (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej)
* Małgorzata Jędruch (Radiowe Centrum Kultury Ludowej)
* Remigiusz Hanaj (Warszawski Dom Tańca)
* Robert Wasilewski (Sielska Kapela Weselna)
* Grzegorz Lesiak (Orkiestra św. Mikołaja)


Zespoły zakwalifikowane do koncertu konkursowego:


Kapela Folkowa Hosadyna

- istnieje od 2001 roku i działa przy Domu Kultury w Goleniowie (muzycy zespołu w większości wywodzą się z Zespołu Pieni i Tańca Ziemi Goleniowskiej). Na repertuar kapeli składają się melodie i pieśni polskie, białoruskie, ukraińskie, słowackie, czeskie i macedońskie. Nie brakuje w nim zarówno nastrojowych walczyków jaki i skocznych polek czy żywiołowych obertasów.

 

Aires de los Andes

- grupa powstała w 2002 roku. Gra muzykę ludową Andów i wybrzeża Pacyfiku - Peru, Chile, Boliwii, ale w swej twórczości wykorzystuje także elementy flamenco.

 

Trójmiejska Formacja Folkowa

- wykonuje muzykę inspirowaną motywami irlandzkimi, szkockimi i bretońskimi, a także rodzimym folklorem góralskim i pieśniami morskimi. Grupa ma za sobą koncerty w południowej Polsce, a na co dzień można usłyszeć ją w trójmiejskich pubach, gdzie granej przez niej muzyce towarzyszy atmosfera zabawy i tańca.

 

Ordynacka Kapela Jacoki

- istnieje od 2001 roku, powstała na bazie "Młodych Janowiaków". Liderem kapeli jest Zbigniew Butryn - rekonstruktor archaicznych instrumentów, takich jak suka biłgorajska, fidel płocka. Do wykorzystywanego przez muzyków instrumentarium należą także mazanki, basy dłubane, bębenek sitkowy i fujarka. Podstawą repertuaru zespołu są melodie zasłyszane od wiejskich muzykantów z okolic Janowa Lubelskiego i Biłgoraja. Grupa występowała na festiwalach muzyki tradycyjnej.

 

Jar (Białoruś)

- zespół, został założony w 2002 roku. Inspiruje się muzyką ludową, której brzmienie opracowuje w połączeniu w innymi, współczesnymi stylami muzycznymi. Wykonuje także własne kompozycje w stylistyce ludowej.

 

Kapela Buki

- muzykuje od 1997 roku i do dziś działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gościeszowicach. Obecny skład zespołu ukształtował się na początku 2001 roku. Grupa wykonuje muzykę inspirowaną folklorem słowiańskim, ale można w niej usłyszeć również nuty celtyckie czy bałkańskie. Kapela ma na swoim koncie występy na festiwalach muzyki folkowej ("Nowa Tradycja", "Mikołajki Folkowe", "Eurofolk", "Ethnosfera").

 

Gajra

- zespół pochodzi z Rzeszowa. Został założony dwa lata temu i od tamtej pory grywa lokalne koncerty.

 

Medieval Dudes

- grupa powstała w 2002 roku, wykonuje interpretacje i własne kompozycje oparte na muzyce tradycyjnej.

 

Folkiestra Form Różnych

- pochodzi z Kurpi, regionu, którego muzyką ludową inspiruje się od 1997 roku. Bazuje na oryginalnej linii melodycznej, budując na jej podstawie nowe kompozycje, które - jak mówią sami członkowie zespołu - są z radością rozpoznawane przez ich dziadków. Grupa wielokrotnie uczestniczyła w przeglądach zespołów folkowych ("Eurofolk", "Mikołajki Folkowe", "Nowa Tradycja").

 

Jar

- został utworzony w 2000 roku w Bielsku Podlaskim. W pierwszym okresie działalności zespół wykonywał tradycyjnie aranżowane ludowe pieśni ukraińskie. Pozostaje przy tradycyjnym sposobie wokalnych interpretacji pieśni ukraińskich (głównie poleskich), umieszczając je na współcześnie brzmiącej aranżacji instrumentalnej - przez brzmienie akustyczne do muzyki nowoczesnej, takiej jak rock, reggae.

 

Kapela Ludowa Po Zagonach

- została założona w 1997 roku. Od początku działalności muzycy grali melodie ludowe opracowane na akordeon, skrzypce, altówkę, klarnet, kontrabas i bębenek. Kapela wciąż poszukuje nowych ścieżek i nowych form wyrazu, poszerza instrumentarium. Wielokrotnie występowała za granicą oraz na polskich festiwalach folklorystycznych i folkowych.

 

Dream Drummers

- ideą przewodnią powstania grupy, w 2000 roku, było poszukiwanie nowego brzmienia w muzyce. Twórczość zespołu stanowi połączenie brzmień etno z różnych stron świata z delikatnym elektronicznym brzmieniem. Najważniejsze jest tu porozumienie między muzykami i stworzenie pewnego rodzaju duchowej więzi, która wpływa na interpretację dźwięku. Grupa występowała głównie w krakowskich klubach, stworzyła także muzykę do spektakli i filmów.

 

Serencza

- zespół łemkowski. Wykonuje dawne pieśni łemkowskie, którym nadaje ciekawe brzmienie. Bogate instrumentarium pozwala sięgać do różnych stylów muzycznych, także do muzyki dawnej, klasycznej, irlandzkiej i odnajdywać w nich nowe spojrzenie na łemkowskie melodie ludowe. Grupa ma za sobą występy na festiwalach folkowych i folklorystycznych oraz w programie telewizyjnym.

 

W-Z Orkiestra (Białoruś)


Samhain


zespół Doloresa


Pankharita

 
Logo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook