mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Filmy dokumentalne Krzysztofa Jana Krzyżanowskiego

niedziela, 15 grudnia 2002, godz. 15.30

KRZYSZTOF JAN KRZYŻANOWSKI

 

Przegląd filmów "U siebie", Mikołajkowy Klub Festiwalowy

 

Operator, montażysta, dziennikarz i reżyser telewizyjny, od trzydziestu lat pracuje w krakowskim oddziale TVP S.A. Autor kilkudziesięciu historycznych filmów dokumentalnych i cykli telewizyjnych pokazujących życie Polaków na dawnych Kresach Rzeczypospolitej ("Rozmowy Kresowe", "Magazyn Polonijny z Ukrainy"), a także emitowanego w TVP od ponad dziesięciu lat programu o mniejszościach narodowych "U siebie". Od sześciu lat razem z Waldemarem Jandą organizuje Międzynarodowy Festiwal Telewizyjnych Filmów i Programów Etnicznych "U siebie - at home", który jest jedynym tego rodzaju przeglądem na świecie. Absolwent historii UJ. Od 1957 roku harcerz i instruktor, obecnie ZHR.

W jego filmach, przesiąkniętych nostalgią za dawnymi czasami, główne role grają Łemkowie, Bojkowie, Huculi, mieszkańcy Spiszu i Zaolzia, a także Indianie amerykańscy. Autor zdmuchuje kurz niepamięci i wydobywa na światło dzienne zwyczaje i obyczaje, obrzędy i przesądy, pieśni, tańce, ubiory - słowem, wszystko to, co związane z kulturą materialną i duchową narodów, o których istnieniu wie dziś mało kto.

    «« wróć    Logo plakat mikoajki

    Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

    Facebook