mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Spotkałem nawet szczęśliwych Cyganów

piątek, 13 grudnia 2002, godz. 15.00

 

Spotkałem nawet szczęśliwych Cyganów
Film fabularny reż. Aleksander Petrović, Jugosławia 1967,
Klub Filmowy - projekcja z taśmy 16mm)


Cygan Bora, handlarz pierzem i zawołany karciarz odwiedza starzejącą się żonę i liczne dzieci tylko wtedy, gdy spłukany do cna musi zastawić w lombardzie telewizor. Wpada mu w oko urodziwa Tisa, pasierbica wspólnika. Pod nieobecność Bory Tisa daje się namówić na wyjazd do Belgradu. Bora podejrzewa wspólnika, że ukrył przed nim dziewczynę. Nastepuje tragiczna bójka.

Od pierwszych scen widz zostaje wciągnięty w niezwykły a pociągający swym sugestywnym urokiem świat ludzi, którzy nade wszystko cenią sobie wolność. Piękne oświetlenie, gwałtowność natury, autentyzm i prawda życia.

 

    «« wróć    Logo plakat mikoajki

    Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

    Facebook