mikołajki folkowe 2002

 

3 dni muzyki folkowej z różnych krajów, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

CD Gratis

Folkowa Planeta

FOLKOWA PLANETA
wiruje wokół Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie od 1991 roku, kiedy to w Akademickim Centrum Kultury "Chatka Żaka" pojawiła się Orkiestra p.w. św. Mikołaja. Dziś to ciało niebieskie z bliska okazuje się całym układem planetarnym dającym się zaobserwować dzięki zjawiskom, jakie wywołuje, takim jak festiwal "Mikołajki Folkowe" czy niniejsza płyta.

 

FOLKOWA PLANETA
1. ORKIESTRA św. MIKOŁAJA - Kołomyjka Jarocińska 4.42
2. SKUBAŃCE - Świeżutki 3.17 mp3
3. ANIA z ZIELONEGO WZGÓRZA - Za pańską stodołą 5.41 mp3
4. JAHIAR GROUP - Arabska 7.16
5. DZIWNY CHÓR ENCE PENCE - Wesele, wesele 2.02 mp3
6. ODPUST ZUPEŁNY - Koło rycerskie 3.08 mp3
7. ORKIESTRA św. MIKOŁAJA i ENCE PENCE - Malinowa konopielka 5.02 mp3
8. SKUBAŃCE - Listeczki 5.51
9. JAHIAR GROUP - Zim, zim 3.00 mp3
10. ODPUST ZUPEŁNY - Wesoły 4.19 mp3
11. ORKIESTRA św. MIKOŁAJA i ENCE PENCE - Missisipi 5.02
12. ANIA z ZIELONEGO WZGÓRZA i ENCE PENCE -Mój wianeczku 6.45
13. DO ŚWITU GRALI - xxx 10.23 mp3
T.T. 66.23


Określenie "folkowy" może wydawać się zbyt wąskie dla niektórych zamieszczonych na niej utworów opartych na jazzie, reggae czy muzyce dawnej. Niewątpliwie jednak wszystkich ich wykonawców łączą inspiracje bliższą i dalszą muzyką tradycyjną. Widać je w doborze repertuaru, środków wyrazu, instrumentów i samym szacunku dla akustycznego brzmienia. Można je odczytywać nie tylko jako wybór jednej z wielu potencjalnych artystycznych dróg, ale też jako aktywny sprzeciw wobec kalkowania popularnych i płytkich wzorców i wartości muzycznych. Ci twórcy wybrali własne, nieprzetarte ścieżki, które mimo wielkiej różnorodności okazują się zbieżne i nieraz już się krzyżowały dzięki sąsiedztwu i wzajemnym kontaktom towarzyskim.

Narzekając na kryzys kultury, często przywołuje się - bywa, że z nutką nostalgii - fenomen samorodnych twórczych środowisk, które powstają rzadko i w sposób nieprzewidywalny. Warto pamiętać, że właśnie jedno z nich działa w Lublinie. Na drugim piętrze "Chatki Żaka" powstała właśnie folkowa planeta. Ze względu na wysokie ciśnienie potencjału twórczego i dużą gęstość inwencji na metr kwadratowy, warunki panujące na jej powierzchni mogą okazać trudne do zniesienia dla zwykłego człowieka starającego się trzymać z boku. Tym bardziej zapraszamy do lądowania.

 

Materiał zarejestrowano "na żywo" w dn. 10-15 czerwca 2002 w sali widowiskowej ACK UMCS Chatka Żaka
Pomysł i produkcja nagrań - Grzegorz Lesiak Realizacja-Sławomir Gładyszewski, Jarosław Rudnicki.
Mix i mastering-Sławomir Gładyszewski, studio Hendrix, Lublin
Projekt okładki-Anna Kiełbusiewicz

 Logo plakat mikoajki

Po raz pierwszy do konkursu "Scena Otwarta" zaproszono wykonawców z zagranicy. Pierwsze miejsce zdobył zespół Jar z Białorusi. Z okazji Festiwalu wydano płytę "Folkowa Planeta", na której znalazły się nagrania muzyków folkowych skupionych wokół Akademickiego Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" w Lublinie. Płyta dołączana była do festiwalowych karnetów. Na Koncercie Głównym ciekawe połączenie muzyki poważnej z muzyką folkową zaprezentował Chór Kameralny Towarzystwa Muzycznego wraz z lubelskimi bębniarzami. Nie zabrakło także wystaw, pokazów filmowych, koncertów na Małej Scenie oraz warsztatów - w tym roku były to warsztaty tańców polskich, huculskich oraz dawnych.

Facebook