mikołajki folkowe 2000

 

4 dni muzyki folkowej, Koncerty, Warsztaty, Klub Filmowy, Konkurs

Scena Otwarta

Jednym z najważniejszych celów Mikołajków Folkowych jest stworzenie szansy zaprezentowania się młodym i debiutującym zespołom folkowym. W tym celu kilka lat temu powołaliśmy do życia "Scenę Otwartą", koncert o charakterze konkursowym. Jest to jedyna tego typu konsekwentnie organizowana prezentacja w Polsce.
Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest w dziedzinie folku porównywać "podmioty artystyczne" startujące w konkursie. Zdarza się, iż są one tak różne, że każdy z nich powinien znaleźć się w innej kategorii. Ponieważ jednak takie rozwiązanie jest niemożliwe, zamiast kategorii stworzyliśmy ogólne kryteria oceny takie, jak: oryginalność i wartość repertuaru, stopień, w jakim jego opracowanie odbiega od dotychczasowych wzorów i schematów oraz ogólny wyraz artystyczny. Szczegółową interpretację tych kryteriów musimy pozostawić jury. Na tegorocznej "Scenie Otwartej" wystąpi 17 wykonawców:

Donegal - powstał w 1999 w Tarnowskich Górach. Wykonuje własne instrumentalne aranżacje tradycyjnych melodii pochodzących z Zielonej Irlandii. Niespełna rok po założeniu grupa zdobyła II miejsce na "Masovia Folk Festival".

Dżezva - zespół istnieje od 1998 roku. Wykonuje tradycyjną muzykę bośniacką, macedońską i serbską. Dąży przy tym do łączenia wpływów różnych kultur - słowiańskiej, żydowskiej i arabskiej. Grupa ma na swoim koncie wiele koncertów w pubach folkowych oraz dwa występy festiwalowe.

Folkiestra Form Różnych - zespół, zainspirowany folklorem kurpiowskim powstał w 1997 roku. W swojej twórczości stara się zachowywać oryginalną linię melodyczną i tekst, dodając przy tym brzmienie nowych instrumentów. Grupa występowała wielokrotnie w województwach Polski wschodniej.

Goście z Nizin - W obecnym składzie zespół gra od sierpnia 2000 roku. Członkowie grupy przyznają, że ich zainteresowanie folklorem wypłynęło z górskich wędrówek. W swoim repertuarze posiadają pieśni łemkowskie, poleskie, białoruskie, ukraińskie i polskie.

Jucal - działa od czterech lat i bezpośrednio związany jest z "Lubelską Szkołą Flamenco". Muzycy w wykonywanych utworach starają się łączyć wszystkie elementy flamenco: śpiew, taniec i rytm. Zespół był zapraszany na wiele festiwali muzyki gitarowej.

Kapela Buki - powstała przy Gminnym Ośrodku Kultury w Gościeszowicach w 1997 r. Inspiruje się muzyką ludową różnych regionów Poleski. W skład grupy wchodzą młodzi ludzie (najmłodszy ma 16 lat). Kapela brała udział między innymi w Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Wolinie, Spotkaniach Bukowińskich w Jastrowiu.

Lautari Folk Band - zespół zadebiutuje na tegorocznych "Mikołajkach Folkowych", na których zaprezentuje utwory wywodzące się z tradycji muzycznej Słowiańszczyzny we własnych opracowaniach.

Pankharita - działa nieprzerwanie od 1992 roku. Zainteresowania członków zespołu krążą wokół tradycyjnej muzyki Ameryki Południowej, głównie z regionu Andów. W repertuarze grupy znajdują się utwory opowiadające o dawnym życiu i obyczajach Indian zamieszkujących Boliwię i Peru.

Powiem Ci w Poniedziałek - Zespół został założony w 1998 roku w jednym z wrocławskich akademików. Jego zainteresowania krążą wokół tradycyjnej muzyki wielu regionów Europy. Bazując na oryginalnych liniach melodycznych, opracowuje nowe kompozycje. Ma za sobą występy na festiwalach folkowych.

Projekt Percival - OVO - powstał w wyniku połączenia dwóch zespołów: "Percival Schuttenbach" i "Grupy Muzyczneej OVO". Stanowi muzyczną korespondencję między archaicznym śpiewem wywodzącym się z tradycyjnych kultur bałto - słowiańskich a dźwiękami instrumentów elektrycznych i elektroakustycznych.

Samhain - zespół zadebiutował w 1999 roku w jednym z lubelskich pubów. Gra utwory instrumentalne, głównie tańce celtyckie. Grupa występuje w różnych częściach Polski, ma już na swoim koncie jedną festiwalową nagrodę.

Sarakina - istnieje od 1999 roku. Członków zespołu połączyła fascynacja muzyką narodów bałkańskich. Na repertuar grypy składają się utwory pochodzące z regionów Bułgarii i Macedonii, których melodyka i rytmika zaczerpnięta z oryginalnych źródeł, została opracowana i uzupełniona brzmieniem oryginalnych instrumentów , jak również wzbogacona śpiewem etnicznym.

Skądinąd - grupa uformowała się w warszawskim środowisku studenckim na nieformalnych wieczorkach folkowych. Trzon zespołu tworzą trzy śpiewające a'capella dziewczyny - miłośniczki kultury ludowej. Poprzez muzykę chcą oddać swoją wizję świata muzycznego Słowiańszczyzny z Podlasia i Półwyspu Bałkańskiego.

The Common Ground - grupa zadebiutowała w 1997 roku. W swoim programie proponuje instrumentalne i wokalno - instrumentalne utwory muzyki celtyckiej oraz kompozycje zainspirowane folklorem polskim i kanadyjskim. Koncertuje na imprezach plenerowych i w pubach. Na jednym z konkursów zdobyła już I nagrodę, ale Mikołajki Folkowe są dla muzyków pierwszym tak ważnym festiwalem.

Trio Taklamakan - koncertuje od 1998 roku. Członkowie zespołu z wykształcenia są muzykami klasycznymi, w związku z tym swoją twórczość inspirowaną tradycją ludową, opierają na doświadczeniu wyniesionym z akademii muzycznych. Brzmienie zespołu nawiązującego m.in. do folkloru bałkańskiego, stanowi połączenie dwóch muzycznych szkół - ludowej i klasycznej.

Zielona - członkowie tego zespołu doświadczenia muzyczne zdobywali w innych formacjach folkowych, takich jak "Etna" czy "Green Grass", mają za sobą wiele kulbowych koncertów. W wykonywanych przez nich utworach słychać inspiracje słowiańskie,celtyckie i arabskie.Logo plakat mikoajki

W "Scenie Otwartej" wzięła udział rekordowa liczba wykonawców (16), pierwsze miejsce otrzymała Sarakina - grupa wykonująca muzykę bułgarską. W finale Folkowego Fonogramu Roku znaleźli się: Się Gra, Julia Doszna i Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice (płyta "Metamarfozy"). Koncert "Folk i okolice", który przebiegał pod hasłem "Powrót bardów", poświęcony był piosence turystycznej, która przez wiele lat w Lublinie miała swój festiwal. Po raz pierwszy "Mikołajki" były bezpośrednio transmitowane przez Internet. W czasie trwania festiwalu relacje nadawała Telewizja Lublin, która jednocześnie na zlecenie TV Polonia przygotowała półgodzinny reportaż z festiwalu.

Facebook