mikołajki folkowe 1997

 

Mikołajki Folkowe 1997

Wykonawcy

Ania Kiełbusiewicz (ballady śląskie) (Polska)

sobota, 13 grudnia, godz. 20.00

Rzadko na scenie, również tej folkowej, spotyka się wykonawców, którzy zdecydowali się na karierę solową mając do dyspozycji tylko ekspresję swego głosu i akompaniament gitary. Taką drogę wybrała Ania Kiełbusiewicz. Nie jest ona debiutantką, choć nieczęsto można zobaczyć ją na scenie. W zeszłym roku otrzymała pierwszą nagrodę na Mikołajkach Folkowych za "inspiracje muzyką polską, nieprzeciętny głos i twórcze, poruszające wykonanie". Werdykt jury chyba nikogo nie zdziwił prócz laureatki, która nie spodziewała się, że jej pieśni wywrą aż takie wrażenie zarówno na jurorach jak i publiczności.

Ania Kiełbusiewicz początkowo interesowała się poezją śpiewaną i piosenką turystyczną, jej przygoda z folklorem zaczęła się niedawno. Muzyka folkowa wypływa z obcowania z przyrodą, z cyklu, jaki ona narzuca. Z niego wynikają pieśni obrzędowe mówiące o życiu zgodnie z porami roku. Jest to muzyka zdrowa, dająca okazję do zastanowienia się nad sobą, nad życiem. Niewielu ludzi zastanawia się dziś, dlaczego i gdzie żyją i nad tym, czy mogą wyjść z miasta na pole i po prostu tam pobyć. Dla mnie śpiew jest formą ucieczki z miasta.

Rodzinnym miastem Ani Kiełbusiewicz są Tarnowskie Góry. Stara się ona śpiewać pieśni z tych okolic, ze wsi w pobliżu Raciborza, Rybnika, Lubińca. Szuka ich w etnograficznych zbiorach bibliotecznych. Ania ma w swym repertuarze smutne czasem przerażające ballady, liryczne kołysanki, w których ujawniają się najpełniej jej możliwości wokalne i interpretacyjne.

«« wróćLogo plakat mikoajki

"Mikołajki" trwały już 4 dni. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, wystąpili muzycy z Domu Tańca w Warszawie prezentujący odtwórczy nurt muzyki inspirowanej 2002folklorem. W piątkowej "Scenie Otwartej" wzięło udział 15 wykonawców. W sobotę odbyła się dyskusja panelowa "Szanse i zagrożenia ruchu folkowego". W pamięci widzów pozostał koncert z cyklu "Folk i okolice" - wystąpił na nim Osjan, Matragona, Naturtonmusic ze Szwajcarii. Słuchacze z trudem mieścili się w sali widowiskowej, dlatego zorganizowano cykl koncertów "Mikołajki na Starówce" w lubelskich staromiejskich kawiarniach i klubach. TV Lublin wyemitowała program o festiwalu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Miejski w Lublinie
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Browary w Żywcu S.A.
* Radiowe Centrum Kultury Ludowej
* Instal - Lublin S.A.

 

* Zakład Usług Poligraficznych Raster-Druk
* Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.
* Poligraficzna Spółdzielnia Pracy "Intrograf"
* Oberża Artystyczna "Złoty Osioł"
* Teatr NN
* Old Pub
* Kawiarnia "Szeroka 28"
* Studio Fotograficzne Tadeks F Studio

Facebook