mikołajki folkowe 1997

 

Mikołajki Folkowe 1997

Wykonawcy

Naturtonmusik (Szwajcaria)

niedziela, 14 grudnia, godz. 18.00

Naturtonmusik
Naturtonmusik to Willi Grimm i Gerard Widmer, niezwykły duet pochodzący ze Szwajcarii. Jeden z muzyków gra na słowackiej fujarze, a drugi na didgeridoo. Fujara nie jest po prostu rodzajem "dużej fujarki", ale odrębnym instrumentem dętym. Wykonuje się ją z gałęzi bzu czarnego. Grający trzyma fujarę pionowo dmuchając w ustnik umieszczony w środkowej części instrumentu. Jej dźwięki są bardzo charakterystyczne, tak jak i dźwięki didgeridoo, a brzmienie jest niewątpliwie jednym z ciekawszych wśród ludowego instrumentarium.

Można by podejrzewać Naturtonmusik o epatowanie słuchacza tanią egzotyką etnicznego kolażu, ale w rzeczywistości tak nie jest. Skojarzenie didgeridoo ze słowacką fujarą, choć awangardowe, okazało się pomysłem bardzo trafnym. Słuchając koncertu tego duetu można odnieść wrażenie, że oba instrumenty pochodzą z dość bliskich tradycji muzycznych. Być może efekt ten jest zamierzony - a już na pewno nieprzypadkowy. Marek Styczyński, muzyk Atmana, tak opisuje koncert Naturtonmusik, który odbył się na organizowanym przez Atmana festiwalu "Muzyka w krajobrazie - Inowłódź '97":

Muzyka, dedykowana nie tylko ludziom, ale "wszystkim żywym istotom, drzewom, roślinom i małym myszom" odsłoniła świat, jaki chcielibyśmy widzieć i jaki znajdujemy pod stosami zalegającej w nas zawiści, egoizmu i głupoty. Może zrozumiałym i naprawdę starym językiem jest dla nas brzmienie, a nie rytm? Może to ono właśnie przenika przez naszą skórę pozwalając przyswajać mądrość poza rozumem? Na ich występ późnym wieczorem w zabytkowym, XI-wiecznym kościółku św. Idziego w Inowłodzu publiczność przybyła tak licznie, że z muzycy z trudem znaleźli miejsce na środku świątyni. Zagrali akustyczny koncert, który porwał wszystkich siłą i doskonałością wykonania. Modne ostatnio także w Polsce didjeridu zostało potraktowane twórczo jako rytmiczne i brzmieniowe wsparcie improwizującej fujary pasterskiej. Muzycy dodatkowo używali drumli, fujarek pasterskich i niezwykłych technik gry (solo na fujarze i fujarce jednocześnie, głos jako dopełnienia brzmienia didgeridoo). Autorska muzyka Naturtonmusik wymyka się wszelkiemu szufladkowaniu łącząc elementy folku z jazzową swobodą i doskonałością improwizacji.

«« wróćLogo plakat mikoajki

"Mikołajki" trwały już 4 dni. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, wystąpili muzycy z Domu Tańca w Warszawie prezentujący odtwórczy nurt muzyki inspirowanej 2002folklorem. W piątkowej "Scenie Otwartej" wzięło udział 15 wykonawców. W sobotę odbyła się dyskusja panelowa "Szanse i zagrożenia ruchu folkowego". W pamięci widzów pozostał koncert z cyklu "Folk i okolice" - wystąpił na nim Osjan, Matragona, Naturtonmusic ze Szwajcarii. Słuchacze z trudem mieścili się w sali widowiskowej, dlatego zorganizowano cykl koncertów "Mikołajki na Starówce" w lubelskich staromiejskich kawiarniach i klubach. TV Lublin wyemitowała program o festiwalu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Miejski w Lublinie
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Browary w Żywcu S.A.
* Radiowe Centrum Kultury Ludowej
* Instal - Lublin S.A.

 

* Zakład Usług Poligraficznych Raster-Druk
* Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.
* Poligraficzna Spółdzielnia Pracy "Intrograf"
* Oberża Artystyczna "Złoty Osioł"
* Teatr NN
* Old Pub
* Kawiarnia "Szeroka 28"
* Studio Fotograficzne Tadeks F Studio

Facebook