mikołajki folkowe 1997

 

Mikołajki Folkowe 1997

Wykonawcy

Osjan (Polska)

niedziela, 14 grudnia, godz. 18.00

Osjan
Po raz pierwszy Osjan wystąpił publicznie w Piwnicy pod Baranami wiosną 1971 roku, a więc ponad ćwierć wieku temu, co czyni ten zespół najstarszą polską grupą z kręgu szeroko pojętego folku. Osjan jest legendą. Występował w Polsce i za granicą, w filharmoniach i klubach studenckich, w szwedzkim więzieniu i przy grobie Romea i Julii w Weronie. Skąd bierze się uniwersalność muzyki tego zespołu? Oto jak próbuje odpowiedzieć na to pytanie Bolesław Rok we wkładce kompaktowego wydania ich płyty z 1982:

Ich muzyka wyrasta z chaosu, ze świata, w którym wszyscy zachwalają swój towar, ze świata przepełnionego miliardami gardeł, ze świata przesyconego wyziewami współczesnej cywilizacji, ale przekracza ten chaos odwołując się do żywotnego doświadczenia pierwotnego, do dźwięku, rytmu i żywiołów. I właśnie możliwość tego aktu transcendencji poprzez muzykę przyciąga - w niezauważalny sposób, podświadomie - współczesnych kontestatorów, ludzi drogi. (...)

Z pewnością jest to inna muzyka niż 25 lat temu, bo i świat się zmienił, i ludzie jakby nieco inni, ale gdy słyszy się flet Jacka Ostaszewskiego, którego to pokolenie, wychowane na kulturze obrazkowej, zna pewnie głównie z filmu Kieślowskiego "Trzy kolory. Niebieski", gdy odzywaja się dzwonki Milo, bębny Radka Nowakowskiego i gitara Waglewskiego, to ucho samo się otwiera na kolejne księgi, czy może kolejne rozdziały tej samej księgi, pisane przez Osjan od niepamiętnych czasów.

Bolesław Rok nazywa muzykę Osjana "muzyką fruwającej ryby" i "prawdą obiektywnego dźwięku". Na płycie "Head Down" sami muzycy deklarują się, że nagrali ...oczywiści to samo, co zwykle, czyli muzykę hinduską. Zawsze przecież graliśmy muzykę hinduską. Tylko że do góry nogami. Bardziej konkretnie twórczość Osjana można porównać z jazzem, ale opartym na zupełnie innych podstawach niż jazz tradycyjny. Związki z tym gatunkiem muzycznym podkreśla współpraca z Donem Cherry czy Tomaszem Stańko. Zamiłowanie do muzycznych eksperymentów łączy Osjan z Kwartetem Jorgi, a ich szacunek dla bogactwa brzmienia akustycznego rozmaitych etnicznych - głównie azjatyckich - instrumentów zbliża tę grupę do muzycznej filozofii Atmana.

Bardzo ważna jest dla charakteru Osjana nie tylko ich muzyka, ale także podejście do tej specyficznej sytuacji, jaką jest koncert. Na jednej z płyt winylowych Osjana czytamy: Sposób, w jaki muzycy zachowują się na scenie jest jak ich muzyka - spontaniczny, prosty i sugestywny, toteż każdorazowy występ grupy jest zarazem spektaklem. Na tym chyba polega oryginalność zespołu i tajemnica jego oddziaływania.

«« wróćLogo plakat mikoajki

"Mikołajki" trwały już 4 dni. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, wystąpili muzycy z Domu Tańca w Warszawie prezentujący odtwórczy nurt muzyki inspirowanej 2002folklorem. W piątkowej "Scenie Otwartej" wzięło udział 15 wykonawców. W sobotę odbyła się dyskusja panelowa "Szanse i zagrożenia ruchu folkowego". W pamięci widzów pozostał koncert z cyklu "Folk i okolice" - wystąpił na nim Osjan, Matragona, Naturtonmusic ze Szwajcarii. Słuchacze z trudem mieścili się w sali widowiskowej, dlatego zorganizowano cykl koncertów "Mikołajki na Starówce" w lubelskich staromiejskich kawiarniach i klubach. TV Lublin wyemitowała program o festiwalu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Miejski w Lublinie
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Browary w Żywcu S.A.
* Radiowe Centrum Kultury Ludowej
* Instal - Lublin S.A.

 

* Zakład Usług Poligraficznych Raster-Druk
* Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.
* Poligraficzna Spółdzielnia Pracy "Intrograf"
* Oberża Artystyczna "Złoty Osioł"
* Teatr NN
* Old Pub
* Kawiarnia "Szeroka 28"
* Studio Fotograficzne Tadeks F Studio

Facebook