mikołajki folkowe 1997

 

Mikołajki Folkowe 1997

Wykonawcy

Biesiada Okpiświatów (Polska)

sobota, 13 grudnia, godz. 19.00

Biesiada Okpiświatów
Zespół ten stworzył muzyk z powołania, kucharz z zawodu, Szkot Andrew Nixon, który 5 lat temu osiedlił się w Polsce. Z muzyką związany był od zawsze. Już jako dziecko na spotkaniach klanowych poznawał tradycyjne pieśni i tańce swego kraju. W późniejszych latach grał w formacji folk-rockowej. W naszym kraju postanowił zorganizować międzynarodową grupę (w Biesiadzie gra również Kanadyjczyk Mike Mahall), która czerpałaby z bogatego dziedzictwa europejskiej kultury ludowej i łączyła różne jej elementy w harmonijną całość. W muzyce tego zespołu można odnaleźć więc echa utworów szkockich, bretońskich, francuskich i polskich (bardzo ciekawe połączenie pieśni "Matulu moja" z francuską melodią Moulinet de Sazos)

Na instrumentarium grupy składa się m.in. gitara, saksofon, akordeon i bodhram - irlandzki bęben ramowy, z którego dźwięk wydobywa się uderzeniem dwustronnej pałeczki. Niezwykle egzotycznym instrumentem jest lira korbowa, kopia XVIII-wiecznego francuskiego instrumentu, na której gra Andrew. Koncerty Biesiady to ciągłe zmiany nastrojów od lirycznych ballad po skoczne tańce. Chętni mogą się ich nauczyć na scenie podczas zaimprowizowanych warsztatów. W zeszłym roku Biesiada Okpiświatów otrzymała na "Scenie Otwartej" nagrodę Orkiestry św. Mikołaja.

«« wróćLogo plakat mikoajki

"Mikołajki" trwały już 4 dni. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, wystąpili muzycy z Domu Tańca w Warszawie prezentujący odtwórczy nurt muzyki inspirowanej 2002folklorem. W piątkowej "Scenie Otwartej" wzięło udział 15 wykonawców. W sobotę odbyła się dyskusja panelowa "Szanse i zagrożenia ruchu folkowego". W pamięci widzów pozostał koncert z cyklu "Folk i okolice" - wystąpił na nim Osjan, Matragona, Naturtonmusic ze Szwajcarii. Słuchacze z trudem mieścili się w sali widowiskowej, dlatego zorganizowano cykl koncertów "Mikołajki na Starówce" w lubelskich staromiejskich kawiarniach i klubach. TV Lublin wyemitowała program o festiwalu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Miejski w Lublinie
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Browary w Żywcu S.A.
* Radiowe Centrum Kultury Ludowej
* Instal - Lublin S.A.

 

* Zakład Usług Poligraficznych Raster-Druk
* Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.
* Poligraficzna Spółdzielnia Pracy "Intrograf"
* Oberża Artystyczna "Złoty Osioł"
* Teatr NN
* Old Pub
* Kawiarnia "Szeroka 28"
* Studio Fotograficzne Tadeks F Studio

Facebook