mikołajki folkowe 1997

 

Mikołajki Folkowe 1997

Wykonawcy

Kapela Trebuniów-Tutków (Polska)

sobota, 13 grudnia, godz. 20.00

Kapela Trebuniów-Tutków
Zespołu tego nie trzeba chyba już nikomu przedstawiać. Musimy odnotować z satysfakcją, że występował on na Mikołajkach w 1992 roku, jeszcze jako zwykła "kapela góralska", na długo zanim wszedł na europejskie listy przebojów world music i zaczął gościć w polskich mass-mediach.

Dotychczasowy dorobek Trebuniów-Tutków to 16 wydawnictw muzycznych oraz najnowszy wydawany właśnie materiał "Góral-ska apo-calipso", udział w niezliczonych programach i filmach, z których najbardziej znany to "Girl Guide" Juliusza Machulskiego. Spektrum muzyki tego zespołu rozciąga się od tradycyjnego folkloru karpackiego i grania na weselach aż po rozmaite fuzje muzyczne - z Twinkle Brothers, multiinstrumentalistą Włodzimierzem Kiniorskim czy londyńskim "dubmasterem" Adrianem Sherwoodem.

Dziennikarz brytyjskiego miesięcznika "Folk Roots" zwrócił uwagę, że w muzyce Trebuniów-Tutków można znaleźć szlachetną cechę "wytarcia" przez częste używanie. W recenzji płyty "... w Sherwood" zamieszczonej w tym samym czasopiśmie czytamy: Jamajsko-polska współpraca na początku zdawała się być tyleż interesującym, co osobliwym i jednorazowym "skokiem w bok"; zasługą wszystkich biorących w niej udział jest, że z mody skazanej wydawałoby się na szybką śmierć, uczynili coś trwałego i zdolnego do rozwoju.

Włodzimierz Kleszcz, pomysłodawca i animator połączenia góralszczyzny z reggae, stwierdził, że Trebunie-Tutki są po prostu zespołem rockowym, w szerszym tego słowa znaczeniu. Oni sami stosują do swojej muzyki bardziej oryginalne terminy, jak np. "heavy wood music". Najtrafniejszym jednak wydaje się stwierdzenie, że Trebunie-Tutki tworzą "nową muzykę góralską", co oznacza, że zachowują oni ciągłość pomiędzy ludowym folklorem góralskim, a własną twórczością. W odróżnieniu więc od innych zespołów folkowych, które jedynie inspirują się muzyką ludową, można powiedzieć, że kapela ta kontynuuje swoją rodzimą tradycję. Widać to wyraźnie w ich autorskich piosenkach, w których do "nowych" góralskich melodii śpiewają oni teksty komentujące - często z gorzką ironią, a nawet złośliwością - współczesną nam rzeczywistość.

Na Mikołajkach usłyszeliśmy Trebuniów-Tutków w ich programie pt. "Janosik w Sherwood". Płyta "... w Sherwood" zdobyła nominację do Fryderyka '96 w kategorii "muzyka tradycji i źródeł", w styczniu i lutym '97 utrzymywała się na trzecim miejscu World Music Charts Europe. Nie wszystkim muzyka Trebuniów-Tutków przypada do gustu. Niektórzy traktują ich jako część natrętnej mody na góralszczyznę, innych drażnią odważne połączenia polskiej tradycji z muzyką obcą. Jedno jest wszakże pewne - wartość kapeli Trebuniów-Tutków nie wynika ani z mody, ani z awangardowości ich muzyki. Są oni klasą samą w sobie.

«« wróćLogo plakat mikoajki

"Mikołajki" trwały już 4 dni. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, wystąpili muzycy z Domu Tańca w Warszawie prezentujący odtwórczy nurt muzyki inspirowanej 2002folklorem. W piątkowej "Scenie Otwartej" wzięło udział 15 wykonawców. W sobotę odbyła się dyskusja panelowa "Szanse i zagrożenia ruchu folkowego". W pamięci widzów pozostał koncert z cyklu "Folk i okolice" - wystąpił na nim Osjan, Matragona, Naturtonmusic ze Szwajcarii. Słuchacze z trudem mieścili się w sali widowiskowej, dlatego zorganizowano cykl koncertów "Mikołajki na Starówce" w lubelskich staromiejskich kawiarniach i klubach. TV Lublin wyemitowała program o festiwalu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Miejski w Lublinie
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Browary w Żywcu S.A.
* Radiowe Centrum Kultury Ludowej
* Instal - Lublin S.A.

 

* Zakład Usług Poligraficznych Raster-Druk
* Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.
* Poligraficzna Spółdzielnia Pracy "Intrograf"
* Oberża Artystyczna "Złoty Osioł"
* Teatr NN
* Old Pub
* Kawiarnia "Szeroka 28"
* Studio Fotograficzne Tadeks F Studio

Facebook