mikołajki folkowe 1997

 

Mikołajki Folkowe 1997

Wykonawcy

Kapela Anny i Witolda Brodów oraz Janusza Prusinowskiego (Polska)

czwartek, 11 grudnia, godz. 18.00

Kapela Anny i Witolda Brodów oraz Janusza Prusinowskiego
Małżeństwo Anny i Witolda Brodów oraz Janusz Prusinowski grywają razem od ośmiu lat. Polska muzyka ludowa fascynuje ich okazując się być zarazem językiem ich własnego, naturalnego wyrazu. Koncertują się oni na muzyce dawnego Królestwa Kongresowego, ale nie oznacza to bynajmniej, że są "faszystami"; cenią każdą muzykę przemawiającą do ich serc - i nie tylko muzykę.

Od lat studiują dzieła Oskara Kolberga, uczą się od wiejskich muzykantów i śpiewaków, korzystają z nagrań archiwalnych stopniowo poszerzając swój repertuar (nieogarnialny już dla nich samych) i możliwości brzmieniowe. Poznając dawną szkołę wiejskiego muzykowania odnajdują wolność w jej prostocie. Wielkie znaczenie mają dla nich pieśni. Jest w nich bowiem prawda i piękno gromadzone przez pokolenia; pieśni bywają także "sumieniem narodu".

Anna i Witold Brodowie wraz z Januszem Prusinowskim byli wiodącymi muzykami Bractwa Ubogich. Ten ostatni jest również współzałożycielem działającego w Warszawie Domu Tańca. Oprócz koncertów - grali w większości miast polskich i wielu krajach Europy - grywają też na zabawach, weselach, odpustach i na ulicy. Nieistniejące już Bractwo Ubogich występowało w Lublinie ostatni raz kilka lat temu. Kapela Domu Tańca z Januszem Prusinowskim jako prymistą reprezentowała Polskę na Festiwalu Europejskiej Unii Radiowej w 1995 roku.

Jednym z założeń Mikołajków Folkowych była do niedawna prezentacja zespołów folkowych i autentycznych muzykantów ludowych. Założenie to okazało się jednak być trudne do zrealizowania w przypadku muzyki najbardziej wiernej tradycji ze względu na koncertową formułę Festiwalu. Powstała w ten sposób luka, którą może wypełnić występ Anny i Witolda Brodów oraz Janusza Prusinowskiego. Grają oni na rzadkich instrumentach takich jak cymbały, lira korbowa czy harmonia pedałowa, a ich muzyka to prawie bezpośredni kontakt z ludowym pierwowzorem. Program koncertu składał się z dwóch części. Pierwsza to "Wesele lubelskie wg O. Kolberga", a druga obejmowała muzykę z Mazowsza; mazurki, oberki, kujawiaki, polki i krakowiaki oraz pieśni o świętych pańskich, pieśni dziadowskie, leśne i polne. Mikołajkowy koncert w teatrze NN był wyjątkową okazją do usłyszenia tej kapeli.

«« wróćLogo plakat mikoajki

"Mikołajki" trwały już 4 dni. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, wystąpili muzycy z Domu Tańca w Warszawie prezentujący odtwórczy nurt muzyki inspirowanej 2002folklorem. W piątkowej "Scenie Otwartej" wzięło udział 15 wykonawców. W sobotę odbyła się dyskusja panelowa "Szanse i zagrożenia ruchu folkowego". W pamięci widzów pozostał koncert z cyklu "Folk i okolice" - wystąpił na nim Osjan, Matragona, Naturtonmusic ze Szwajcarii. Słuchacze z trudem mieścili się w sali widowiskowej, dlatego zorganizowano cykl koncertów "Mikołajki na Starówce" w lubelskich staromiejskich kawiarniach i klubach. TV Lublin wyemitowała program o festiwalu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Miejski w Lublinie
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Browary w Żywcu S.A.
* Radiowe Centrum Kultury Ludowej
* Instal - Lublin S.A.

 

* Zakład Usług Poligraficznych Raster-Druk
* Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.
* Poligraficzna Spółdzielnia Pracy "Intrograf"
* Oberża Artystyczna "Złoty Osioł"
* Teatr NN
* Old Pub
* Kawiarnia "Szeroka 28"
* Studio Fotograficzne Tadeks F Studio

Facebook