mikołajki folkowe 1997

 

Mikołajki Folkowe 1997

Warsztaty Didgridoo

niedziela, 14 grudnia 1997, godz. 16.00

Warsztaty Didgridoo
prowadził Marcin Bronarski

 

Instrument zwany didgeridoo jest tak samo tajemniczy jak pisownia i wymowa jego nazwy (czytaj: "didżeridu" z akcentem na "u"). Wygląda niepozornie; ot, drewniana rura, czasem trochę krzywa. Pochodzi z północnej Australii, co jest nieprzypadkowe, gdyż ważną rolę w jego powstawaniu spełniają termity, które wydrążają eukaliptusowe gałęzie. Z braku oryginalnego australijskiego instrumentu można jednak zadowolić się zwykłą rurą PCV.

Technika gry na didgeridoo przypomina nieco technikę gry na trąbce, ale dźwięk który w ten sposób się wydobywa jest zupełnie inny; głęboko basowy o "bzyczącej" fakturze - charakterystyczny i pełen tajemniczego uroku. "Buczenie" didgeridoo można modulować i urozmaicać całą gamą dodatkowych efektów. Jego pozorna prostota kryje w sobie nieoczekiwany potencjał, niespodziewane dźwiękowe bogactwo. To właśnie sprawia, że didgeridoo można "odkrywać", nie tylko z pożytkiem dla słuchaczy, ale - przede wszystkim - dla własnej satysfakcji.

Jedną z tajemnic gry na didgeridoo, o której trzeba tutaj wspomnieć, jest tzw. oddech kołowy, który pozwala na wydobycie nieprzerwanego dźwięku, właściwie o nieograniczonej długości. Jak to możliwe? O tym można się było dowiedzieć się na warsztatach. Prowadzący je Marcin Bronarski jest czołowym polskim "didgeridziarzem" i od dawna już zajmuje się popularyzowaniem tego niezwykłego instrumentu.

«« wróćLogo plakat mikoajki

"Mikołajki" trwały już 4 dni. Pierwszego dnia festiwalu, w czwartek, wystąpili muzycy z Domu Tańca w Warszawie prezentujący odtwórczy nurt muzyki inspirowanej 2002folklorem. W piątkowej "Scenie Otwartej" wzięło udział 15 wykonawców. W sobotę odbyła się dyskusja panelowa "Szanse i zagrożenia ruchu folkowego". W pamięci widzów pozostał koncert z cyklu "Folk i okolice" - wystąpił na nim Osjan, Matragona, Naturtonmusic ze Szwajcarii. Słuchacze z trudem mieścili się w sali widowiskowej, dlatego zorganizowano cykl koncertów "Mikołajki na Starówce" w lubelskich staromiejskich kawiarniach i klubach. TV Lublin wyemitowała program o festiwalu.

Sponsorzy:

* Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej
* Ministerstwo Kultury i Sztuki
* Ministerstwo Edukacji Narodowej
* Urząd Miejski w Lublinie
* Urząd Wojewódzki w Lublinie
* Browary w Żywcu S.A.
* Radiowe Centrum Kultury Ludowej
* Instal - Lublin S.A.

 

* Zakład Usług Poligraficznych Raster-Druk
* Zakłady Remontowe Energetyki Lublin S.A.
* Poligraficzna Spółdzielnia Pracy "Intrograf"
* Oberża Artystyczna "Złoty Osioł"
* Teatr NN
* Old Pub
* Kawiarnia "Szeroka 28"
* Studio Fotograficzne Tadeks F Studio

Facebook