mikołajki folkowe 1995

 

Mikołajki Folkowe 1995

Scena Otwarta

piątek, 8 grudnia 1995, godz. 17.00

ZYGMUNT ŻAK - radomski muzyk i rzeźbiarz, otrzymał już m.in. I Nagrodę Programu TVP "Swojskie Klimaty" oraz wyróżnienia na Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem w Radomiu i Lublinie. Zaprezentuje utwory z radomskiego - "O mój cieślo drogi", "Byłem ja w terminie", "Hej, otwórzta" - przy akompaniamencie gitary, fletu prostego, flażoletu i janczarów.

 

"TIERRA" - zespół Rafała Zielińskiego istniejący w Brzegu od dwóch lat. Grywał już muzykę latynoamerykańską na scenach Wrocławia, Krakowa, Poznania, Zakopanego. Wystąpił też na Festiwalu Folkowym w Krotoszynie. Na "Mikołajkach Folkowych" wykona dwa utwory tradycyjne z rejonu Ekwadoru, Boliwii oraz jeden własny, tamtejszym folklorem inspirowany.

 

"NO NAME BAND" - jedenastoosobowy z Gliwic; którego szefem jest Krzysztof Wandrasz (tak, jak i kilku innych członków zespołu, będący jednocześnie uczestnikiem formacji "Szybki Lopez"). W repertuarze obok melodii celtyckich ("The wind that shakes the barley", "Eileen Og" "Muirsheen durkein". "Scarborough fair", The girls lament"). Znajduje się też utwór zawierający motywy bałkańskie i arabskie.

 

"RIVENDELL" - grupa o z Lubina, kierowana przez Mikołaja Rybackiego, uczestniczyła w "Fieście Andyjskiej", "Eurofolku Karpaty" w Sanoku, a z "Turystycznej Giełdy Piosenki Studenckiej" w Szklarskiej Porębie przywiozła Nagrodę Specjalną. Gra folk irlandzki, czasem z wykorzystaniem instrumentów południowoamerykańskich. Tutaj wystąpi także z muzyką słowiańską, graną na gitarach, fletach, fletni Pana i instrumentach perkusyjnych.

 

"TERRA INCOGN1TA" - jest kolejną formacją z Gliwic prowadzona przez Eugeniusza Żółkowskiego. Początkowo stanowiąca duet gitarowy, obecnie złożona z trzech muzyków, "Terra" brała udział w Festiwalach Shanties i Folk w Żorach a także występowała w rodzinnym mieście w "Galerii 6". W jej programie znajdują się interpretacje motywów folkowych z Peru, Boliwii oraz Ekwadoru.

 

"YUVA SHAKTI" - bhadzany, utwory muzyczno-wokalne z Indii i Pakistanu, grane także i na europejskich instrumentach, są domeną tej warszawskiej grupy. Zespół pod kierownictwem Rafała Osmolaka, koncertował nie tylko w Polsce, ale i we Włoszech.

 

"CZEREMSZYNA" - grupa oczywiście z Czeremchy już po raz trzeci od daty swojego powstania - tj. od r. 1993 - występuje na "Mikołajkach Folkowych". Z opracowanymi przez siebie pieśniami swojego regionu zdobyli III nagrodę na "Piosence Białoruskiej'95" w Białymstoku oraz również III nagrodę "Festiwalu Muzyki Inspirowanej Folklorem Polskim i Obcym'94" w Radomiu.

 

"DZIECI PIŁY" - zespół powstał 3 lata temu jako impuls i odpowiedź n a fascynację muzyką i cieniem Beskidzkich Gór. Dorobek zespołu to mnóstwo wypraw w Beskid Niski i parę szkolnych koncertów. Kryzys a następnie reaktywacja grupy zmieniła pierwotny skład z którego pozostali przede wszystkim lider zespołu Michał Urban, Katarzyna Sadowska i Tomasz Gołaś. Choć dosyć odległe od muzyki gór są utwory "Dzieciów Piły" to starają się aby ich muzyka kojarzona była z pewnym widowiskiem teatralno-muzyczno-wokalnym. Patronem zespołu jest Topczvk.

«« wróć



Logo plakat mikoajki

Najciekawszymi wydarzeniami piątego festiwalu był koncert Kati Szvorák z zespołem (Węgry), spektakl "Ballada chasydzka" i próba otwarta Kapeli Łem - jako nowa forma prezentacji muzycznej. W tym roku skrystalizował się również pomysł na niedzielny koncert, który został zatytułowany "Folk i okolice". Prezentował on wykonawców w niewielkim stopniu nawiązujących do folkloru, a będących reprezentantami innych nurtów - na przykład muzyki dawnej, reggae, bluesa, poezji śpiewanej. Zaistniała charakterystyczna dla "Mikołajków" oprawa plastyczna (jak plakaty wydrukowane na 2000szarym, pakowym papierze). W tym roku została też ustanowiona nagroda przyznawana przez Orkiestrę św. Mikołaja - konterfekt świętego, wykonywany różnymi technikami przez artystów ludowych i inspirujących się twórczością ludową. Fragmenty "Koncertu Gwiazd" rejestrowała TV Lublin, a reportaż z festiwalu przygotowany przez "Swojskie Klimaty" został wyemitowany w I Programie TVP.

Facebook