mikołajki folkowe 1993

 

Mikołajki Folkowe 1993

Wykonawcy

Kapela Wojciechowska ()

piątek, 10 grudnia, godz. 20.00

Kapela Wojciechowska, lub jak się niegdyś mówiło Muzykanci Wojciechowscy byli znani w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od Wojciechowa. Nikt tak jak oni nie potrafił zagrać "podróżnych" czy jak się mówiło w okolicy mówiło "drogowych". Taką renomę zdobyli już w latach trzydziestych i trwała ona nieprzerwanie do lat sześćdziesiątych. W tym czasie na weselach i zabawach zaczęły pojawiać zespoły z gitarami i wzmacniaczami, a sława starej kapeli zaczęła przygasać.

Spotkali się ponownie po kilkunastu latach, w 19978 r. na XII festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu, gdzie zdobyli III nagrodę. Od 1992 grają w uszczuplonym składzie - zabrakło już puzonisty Feliksa Iwaniaka. W instrumentarium grupy wchodzi między innymi trąbka, akordeon i bęben. Na "Mikołajkach" w ich wykonaniu usłyszeliśmy słynne już "podróżniaki", oberki i walczyki, a także marsze.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Impreza rozrosła się do trzech dni. W piątek odbyła się po raz pierwszy "Scena Otwarta" (wzięło w niej udział 5 zespołów), która miała formę przeglądu, a jedynym wyróżnieniem była nagroda publiczności. W sobotnim "Koncercie Gwiazd" wystąpiła, obok polskich zespołów, Kapela Romana Kumłyka z Huculszczyzny. W ramach festiwalu odbyły się trzy koncerty towarzyszące, warsztaty taneczne, przegląd filmów oraz dyskusja panelowa "Co zrobić z folklorem?". Tego roku "Mikołajki Folkowe" były również rejestrowane w całości przez II Program Polskiego Radia. Efektem współpracy z Polskim Radiem była ponadto kaseta "Mikołajki Folkowe '93" (Folk Time; 1994) zawierająca utwory najciekawszych wykonawców. Nagrania z tego festiwalu zostały także umieszczone na kasecie Kapeli Romana Kumłyka "Huculskie muzyki" (Towarzystwo Karpackie; 1995). Festiwal był transmitowany przez Lubelską Telewizję Niezależną.

Facebook