mikołajki folkowe 1993

 

Mikołajki Folkowe 1993

Wykonawcy

Varsovia Manta ()

sobota, 14 grudnia, godz. 19.00

Varsovia Manta
Grupa ta już kilkakrotnie gościła na Mikołajkach Folkowych, co na pewno może świadczyć o jej klasie. Należy ona do tych zespołów, o których mówi się, że "nie trzeba ich nikomu przedstawiać", gdyż jej muzycy są jednymi z "ojców założycieli" polskiego folku. Grupa ma na swoim koncie płytę winylową, siedem kaset i trzy dyski. Obok utworów ludowych z prekolumbijskiej Ameryki Południowej znajdują się na nich także kompozycje Ariela Ramireza: "Msza Kreolska" i "Navidad Nuestra". Spotkanie z Varsovią Mantą to swoista lekcja muzyki, historii i geografii, za którą stoją doświadczenia kilku tysięcy koncertów od filharmonii po zakłady karne. W ciągu 15 lat działalności występowali w 13 krajach od Rumunii i Ukrainy począwszy, na Watykanie i Lichtensteinie skończywszy.

Varsovia Manta jest kojarzona głównie z folklorem Ameryki Południowej, ponieważ była on pierwszym i głównym przedstawicielem muzyki andyjskiej w Polsce. Ostatnio jednak grupa przeszła metamorfozę. Do znanych już instrumentów indiańskich takich jak charango i quena dołączyła perkusja i kontrabas, które razem z akordeonem i trąbką stworzyły orkiestrę o nieznanym u nas i bardzo ciekawym brzmieniu. Obok melodii z Ekwadoru czy Boliwii Varsovia gra dziś piosenki z Rumunii, Bułgarii, Słowacji oraz przede wszystkim - z Polski: głównie Mazowsza i Kurpii. W ciągu piętnastu lat swojego istnienia grupa wypracowała swój własny kanon aranżacyjno-wykonawczy, którego charakterystyczne cechy to: wpadająca w ucho melodyjność, dynamika i bogactwo rytmiczne.

«« wróćLogo plakat mikoajki

Impreza rozrosła się do trzech dni. W piątek odbyła się po raz pierwszy "Scena Otwarta" (wzięło w niej udział 5 zespołów), która miała formę przeglądu, a jedynym wyróżnieniem była nagroda publiczności. W sobotnim "Koncercie Gwiazd" wystąpiła, obok polskich zespołów, Kapela Romana Kumłyka z Huculszczyzny. W ramach festiwalu odbyły się trzy koncerty towarzyszące, warsztaty taneczne, przegląd filmów oraz dyskusja panelowa "Co zrobić z folklorem?". Tego roku "Mikołajki Folkowe" były również rejestrowane w całości przez II Program Polskiego Radia. Efektem współpracy z Polskim Radiem była ponadto kaseta "Mikołajki Folkowe '93" (Folk Time; 1994) zawierająca utwory najciekawszych wykonawców. Nagrania z tego festiwalu zostały także umieszczone na kasecie Kapeli Romana Kumłyka "Huculskie muzyki" (Towarzystwo Karpackie; 1995). Festiwal był transmitowany przez Lubelską Telewizję Niezależną.

Facebook